Centrum "Progres" istnieje od lutego 1998 r. Jest prywatnym ośrodkiem specjalizującym się w działaniach z zakresu przeciwdziałania patologiom społecznym, w tym przede wszystkim: problemom alkoholowym i narkomanii, przemocy domowej, agresji i przemocy rówieśniczej, ale także społecznemu nieprzystosowaniu. Ośrodek prowadzi także profesjonalne badania społeczne skali problemów alkoholowych, narkotykowych, związanych z agresją i przemocą. Klientom indywidualnym udziela szeroko rozumianej pomocy psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej.
Od roku 2006 prowadzimy Niepubliczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, od czerwca 2007 Pracownię Psychologiczną, w której wykonujemy m.in. badania kierowców i operatorów maszyn, a od października 2008 roku-Agencję Poradnictwa Zawodowego.
Doświadczenie w organizowaniu wyjazdów i obozów terapeutycznych zaowocowało poszerzeniem oferty o usługi turystyczne i przewozy autokarowe.
Z kolei 10-letnie doświadczenie w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym wykorzystujemy w realizacji projektów systemowych i konkursowych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Do grupy głównych zadań, podejmowanych przez Centrum należą:
1. W zakresie profilaktyki problemów alkoholowych, narkomanii, przemocy i agresji:
-
Dotychczas pracownicy Centrum "Progres" prowadzili instruktaż i szkolenia do następujących programów profilaktycznych, posiadających oficjalne rekomendacje: Drugi Elementarz, Noe, Debata Szkolna, Zanim Spróbujesz, Program Domowych Detektywów.
-
Realizowali znacznie większą liczbę programów wśród nich warto wymienić: Tak czy Nie, Jak żyć z ludźmi, Debata, Korekta, Nie piję bo tak, Cukierki, Przygotowanie do profilaktyki domowej.
-
Opracowali i wdrażają własne programy i projekty, z których największe uznanie odbiorców i realizatorów zyskały : lokalna kampania profilaktyczna pod nazwą "Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Problemach Alkoholowych i Narkomanii", program zapobiegania narkomanii "Przeciw", program "Dom bez przemocy (będący modyfikacją i uzupełnieniem programu "Przemoc wobec dzieci" ), program zapobiegania i przeciwdziałania agresji interpersonalnej i przemocy rówieśniczej "Stop agresji i przemocy", program "Stop cyberprzemocy", program "Media w moim zyciu", program "Dopalacze-wypalacze", 'program zapobiegania narkomanii "Bez znieczulenia", program "Bezpieczny wybór-poza ryzykiem HIV/AIDS"
2. W zakresie terapii:
- Regularne zajęcia terapeutyczne dla osób uzależnionych, współuzależnionych i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych - w formie spotkań grupowych i terapii indywidualnej,
- Zajęcia terapeutyczne dla osób doświadczających przemocy domowej i stosujących przemoc-program korekcyjno-edukacyjny, który stosujemy w pracy z osobami stosującymi przemoc ma charakter autorski,
- Maratony terapeutyczne dla osób z problemem alkoholowym,
- Terapia indywidualna zaburzeń emocjonalnych, osobowościowych, zaburzeń zachowania,
- Terapia rodzin,
- Terapia dzieci z rodzin dysfunkcyjnych realizowana podczas kolonii i obozów terapeutycznych - w oparciu o własne programy pracy terapeutycznej.
3. W zakresie edukacji:
- Szkolenia rozwijające umiejętności psychospołeczne; warsztaty motywacyjne; warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, m.in.adresowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
- Szkolenia zawodowe np. "Opiekun osób starszych", "Nowoczesny sprzedawca", "Bukieciarsto i florystyka", "Magazynier-fakturzysta", "Kucharz małej gastronomii', "Konserwator zieleni", "Profesjonalna sekretarka" , "Podstawy księgowości" i inne
- Szkolenia z zakresu problemów alkoholowych, narkomanii, przemocy i agresji oraz ich przeciwdziałania dla różnych grup zawodowych,
- Szkolenia i treningi z zakresu komunikowania się, radzenia sobie ze stresem, szkolenia dla wychowawców klas dotyczące organizowania i prowadzenia pracy wychowawczej, radzenia sobie z sytuacjach trudnych wychowawczo,
- Szkolenia i warsztaty dla rodziców, dotyczące np. budowania właściwych relacji z dziećmi, rozpoznawania u dzieci objawów sięgania po narkotyki,
- Warsztaty z zakresu orientacji zawodowej i planowania kariery zawodowej dla uczniów ostatnich klas gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
- Konferencje, wykłady i prelekcje.
4. W zakresie badań:
Badania społeczne, np. skali problemów alkoholowych, narkotykowych, uzależnien behawioralnych, przemocy domowej, agresji interpersonalnej itp. Badania ewaluacyjne.
5. W zakresie pracy konsultacyjnej, doradczej:
- Organizowanie i uruchamianie działalności Punktów Konsultacyjnych dla osób z problemem alkoholowym oraz doświadczających przemocy domowej oraz stałe prowadzenie tychże Punktów (dyżury, pomoc w telefonie zaufania),
- Organizowanie punktów pomocy psychologicznej w szkołach,
- Organizowanie, uruchamianie i prowadzenie punktów "Pomarańczowej Linii",
- Konsultacje dla członków komisji profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, nauczycieli i rodziców, realizatorów programów profilaktycznych.
- Organizowanie wycieczek i zielonych szkół,
- Przygotowywanie kolonii letnich i zimowisk dla dzieci i młodzieży,
- Przewozy autokarowe krajowe i i zagraniczne
Od 2008 roku realizujemy na zlecenie OPS oraz PCPR projekty systemowe. W roku 2009 opracowaliśmy pierwsze własne wnioski konkursowe. Kilka z nich zostało wysoko ocenionych przez instytucje wdrażające i znalazło się na czolowych miejscach list rankingowych.
Zarówno w pracy profilaktycznej, jak i terapeutycznej, szkoleniowej i konsultacyjnej posiadamy duże doświadczenie wynikające z wielu godzin pracy w szkołach, poradniach, punktach konsultacyjnych, klubach abstynenckich, itp. Dbamy o pełen profesjonalizm swojej pracy poprzez odpowiednie wykształcenie, przygotowanie praktyczne i stałe doskonalenie zawodowe (szkolenia, treningi, kursy, szkoły dla profilaktyków i terapeutów), doświadczenia zawodowe, stałą ewaluację podejmowanych działań.
Z Centrum "Progres" stale współpracuje 8 psychologów, 3 pedagogów, 4 doradców zawodowych, logopeda, socjoterapeuta, socjolog, dwóch specjalistów terapii uzależnień, lekarz medycyny, pielęgniarka, dwóch pracowników socjalnych. Okazjonalnie (celem realizacji konkretnego zadania) zatrudniane są inne osoby np. specjaliści w zakresie BHP i prawa pracy, ratownicy medyczni, serwisanci kas fiskalnych, profilaktycy, ankieterzy.
Liczba i rodzaj instytucji i placówek podejmujących współpracę z Centrum "Progres" stale rośnie, np. w 1998 roku udało się nam nawiązać współprace z 18 gminami z terenu centralnej Polski, obecnie (stan na 31.12.2012 r.) odnotowaliśmy współpracę z 115 gminami z województw: łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Warto nadmienić, że z ponad 35 gminami współpraca ma charakter stały i jest odnawiana corocznie.
Oprócz urzędów administracji lokalnej stale współpracujemy z:
- dużą liczbą szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich (przez 15 lat istnienia Centrum nawiązaliśmy współpracę z prawie 200 szkołami i placówkami oświatowymi)
- ośrodkami pomocy społecznej, centrami pomocy rodzinie-przede wszystkim w zakresie wdrażania projektów systemowych POKL oraz realizacji zadań wynikających z ustaw o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu przemocy domowej (podjeliśmy udaną wspólpracę z prawie 80 instytucjami pomocy społecznej),
- z organami wymiaru sprawiedliwości (prokuratura, policja, sądownictwo - głównie w zakresie diagnozy, orzecznictwa i konsultacji),
- stowarzyszeniami abstynenckimi i trzeźwościowymi ,
- agendami rządowymi (np. Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), fundacjami, innymi instytucjami i ośrodkami zajmującymi się przeciwdziałaniem patologiom społecznym.
Liczba klientów indywidualnych i instytucjonalnych podejmujących współpracę z Centrum Progres systematycznie rośnie. Na podstawie danych z badań ewaluacyjnych można stwierdzić, że zarówno zleceniodawcy, jak i adresaci czyli odbiorcy konkrenych działań, (np. uczniowie, nauczyciele, rodzice, osoby dotknięte problemami alkoholowymi) wysoko oceniają naszą pracę, określając ją jako użyteczną, wartościową i profesjonalną.