Centrum Progres
ul. 11 Listopada 41
95-040 Koluszki

tel / fax (44) 714 67 90
tel. kom. 693 166 450
sekretariat@progres.atm.pl

Biofeedback jest metodą neuroterapeutyczną, opartą na technice komputerowej. Ma bardzo szerokie zastosowanie, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jest wykorzystywany w wielu dziedzinach życia przez ludzi zdrowych (uczniowie, studenci, sportowcy, biznesmeni, artyści) w celu poprawy aktywności układu nerwowego, sprawności umysłu. Stwarza ogromne możliwości w leczeniu zaburzeń neurologicznych, psychiatrycznych, psychosomatycznych.

Co to jest EEG Biofeedback?

EEG Biofeedback (EEG - elektroencefalograf, z ang. biofeedback - biologiczne sprzężenie zwrotne) to medyczna metoda zwiększania możliwości umysłu. Oprócz psychoterapeuty jest tu potrzebna wysoko specjalistyczna aparatura EEG. Metoda powstała w ośrodku szkolenia astronautów NASA, następnie weszła do medycyny klinicznej. Za jej pomocą osoba poddawana treningowi uczy się czynności swojego mózgu. Uczy się, jak pozytywnie zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgu (wzmacniać pożądane i hamować niepożądane fale mózgowe).
 

Aparatura rejestruje cztery rodzaje fal - delta, theta, alfa i beta. Każda z tych fal odpowiada za inną aktywność mózgu. Na przykład fale theta odpowiadają za sen i fantazjowanie a fale beta1 za aktywne myślenie. Z kolei fale alfa pojawiają się w stanie relaksu. Jeżeli w czasie czuwania wytwarzamy za dużo fal theta, nie mamy warunków do sprawnego myślenia czy koncentrowania się. Podczas treningu EEG można nauczyć się regulować przebieg fal i dostosować je do aktualnych potrzeb.

Specjalistyczne urządzenie, dzięki umieszczonej na skórze głowy elektrodzie, umożliwia śledzenie czynności bioelektrycznej kory mózgowej w określonym miejscu. Sprzężenie zwrotne odbywa się w formie gry, modyfikacji oglądanego obrazu czy słuchanej muzyki. Odbywa się to bez udziału rąk, bez pośrednictwa klawiatury, czy myszki, a jedynie na drodze modyfikacji, stymulowania własnej aktywności mózgowej.

Gdy zwiększa się pożądana aktywność mózgu, pacjent zdobywa w grze kolejne punkty, co stanowi dla niego nagrodę. Jest to rodzaj terapii, dzięki której pacjent, w sposób świadomy, uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak by mózg pracował wydajniej i szybciej. Sygnał z jednego punktu na głowie pacjenta jest przetwarzany na zrozumiałą dla pacjenta formę graficzną (wykresu, animacji bądź gry wideo). Dzięki temu sprzężeniu zwrotnemu, pacjent wie, kiedy jest skoncentrowany, a kiedy przestaje się koncentrować. Pozwala to nauczyć się reakcji własnego mózgu, a dzięki temu tak zmodyfikować jego pracę, aby funkcjonował efektywnie. Treningi poprawiają koncentrację uwagi, szybkość myślenia, kreatywność, pamięć, polepszają nastrój, samoocenę i sen, równocześnie ucząc relaksu.

Metoda jest bezpieczna, przyjemna i jako sposób uczenia się za pomocą wideogry nie ma żadnych ubocznych działań, pod warunkiem, że jest prowadzona przez wykwalifikowanych terapeutów. Każdy trening jest monitorowany przez komputer i istnieje możliwość zbiorczego wydruku wyników. Treningi EEG znajdują zastosowanie w zaburzeniach psychicznych, psychosomatycznych (dzieci, młodzież, dorośli)np. przy zaburzeniach uwagi, koncentracji, czy nadpobudliwości psychoruchowej, w chorobach neurologicznych (np. w dziecięcym porażeniu mózgowym; czy rehabilitacji po urazach czaszki).

Dla osób zdrowych (dzieci, młodzież, dorośli) w celu poprawy szybkości zapamiętywania, uczenia się, również w zakresie języków obcych, w celu uzyskiwania lepszych wyników sportowych, dla osób, których praca wiąże się z nadmiernym stresem, dużą odpowiedzialnością, koniecznością podejmowania szybkich decyzji, dla osób pracujących twórczo (artyści, dziennikarze, muzycy).
Znacząca poprawa jakości funkcjonowania osób podejmujących treningi EEG Biofeedback jest widoczna i sprawdzona poprzez liczne badania naukowe. Metoda jest skuteczna i nie przynosi żadnych efektów ubocznych. Czas trwania terapii ustala się stosownie do indywidualnych właściwości pacjenta (wiek, cel terapii).

Treningi można podzielić na: krótkoterminowe (ok. 10-15 spotkań po 60 min.) i długoterminowe - dla osób z zaburzeniami funkcji poznawczych, w chorobach neurologicznych, uszkodzeniach neurologicznych, po wypadkach i urazach.

© 2012 Progres